Congress Square, Ljubljana

Ice and snow melting on the parking entrance and in the stairway

The Congress Square is one of the central squares in Ljubljana, the capital of Slovenia. The square was built in 1821 at the site of the ruins of a medieval Capuchin monastery.

Using DEVI heating cables under the part of a public space, such as Congress Square in Ljubljana, is a simple way to improve safety conditions during unpredictable winters.

“We are very proud that DEVI solutions have been chosen for the Ljubljana – Congress Square which is such a symbolic place in the Slovenian history,” said Marius Beek from DEVI. “Now this beautiful place not only is a historical and architectural landmark, it also became much safer for Ljubljana citizens and visitors and a has become much easier to manage during freezing and snowy winters.”

Project Overview:

Project size:

Parking entrance 200 m2 and stairs 3 x 50 m2

Products:

Heating cables

DEVIasphalt™ 30T (DTIK)

DEVIsnow™ 30T (DTCE)

Thermostats

DEVIreg™ 850

Ground sensor

[Project Size]

Parking entrance 200 m2 and stairs 3 x 50 m2

Topné kabely
DEVIasphalt™ 30T (DTIK)
DEVIasphalt™ is an extremely high-quality, 360° fully screened twin conductor cable with a very robust outer sheath (UV stable), designed especially for embedding in mastic or asphalt concrete (road asphalt). The cold lead has solid conductors ensuring fast installation with a clearly visible connection. To ensure a long life-time, all cables are minutely inspected including tests for Ohmic resistance, high voltage and material controls to ensure the quality. This means that we are proud to supply our extended DEVIwarranty™.
DEVIsnow™ 30T (DTCE)
DEVIsnow™ is an extremely high-quality, 360° fully screened twin conductor cable with a tough outer sheath (UV stable). Its round profile and robust construction ensures a fast, simple and safe installation on roofs, in gutters, down drain pipes and on the ground. The cold lead has solid conductors ensuring fast installation with a clearly visible connection. To ensure a long life-time, all cables are minutely inspected including tests for Ohmic resistance, high voltage and material controls to ensure the quality. This means that we are proud to supply our extended DEVIwarranty™.
Topné rohože
DEVIasphalt™ 300T (DTIK)
DEVIasphalt™ je velmi kvalitní, ohebná do 360°, plně stíněná (360°) dvoužilová topná rohož s robustním vnějším pláštěm (UV stabilním), která je určena zejména pro instalaci do litého asfaltu nebo asfaltového betonu (silničního asfaltu). Studený konec je tvořen pevnými vodiči, které zajišťují rychlou montáž, s jasně viditelnou spojkou. Pro zajištění dlouhé životnosti jsou všechny kabely podrobeny důkladným testům včetně testů ohmického zatížení, odolnosti vůči vysokému napětí a kontroly kvality materiálů. To znamená, a jsme na to hrdi, že vám můžeme nabídnout naši plnou prodlouženou záruku na podlahové vytápění DEVIwarranty™.
Regulační prvky
DEVIreg™ 850
Devireg™ 850 je moderní termostat s LED displejem používaný pro venkovní plochy nebo střešní aplikace. Snímače poskytují informace o úrovni vlhkosti a teploty, což vede k optimální regulaci systému vytápění. Systém lze nastavit třemi způsoby; jako jednoduchý systém pro střechu nebo venkovní plochu (1 až 4 snímače), jako duální systém pro střechu nebo venkovní plochu (2 až 4 snímače) nebo jako kombinovaný systém pro střechu a venkovní plochu (2 až 4 snímače). V duálních / kombinovaných systémech je možné stanovit priority mezi zónami, např. pokud je k dispozici jen omezený výkon.