Gas accounting knot, Odesa, Ukraine

Pipe tracing

In 2006, DEVI electric heating solutions were chosen to support internal temperature conditions to adjust gas accounting conditions to the new norms. According to currently demands, it’s necessary to not allow temperature rate to drop below +50° C. In order to maintain such conditions, all of the new knots were insulated and DEVIflex T20 cables with thermostats were installed. Equipment specification was chosen depending on a knot sizes.

Construction was slightly changed – cable is fixed with a glue stripe to the foliage of galvanized iron and it is placed in the knot bottom, cable side down.

Cable and thermostat installation doesn’t interfere with the knot’s functioning and the temperature is kept at the required level.

Project Overview

Capacity: 240 W

Thermostat: DEVIireg™ 131

Cable: DEVIflex™ DSIG-20, 14 m

Dealer: Teplyi Dom Ltd, Odessa, Ukraine

[Project Size]

NA

Topné kabely
DEVIbasic™ 20S
DEVIbasic™ is a high-quality, braided screen, single conductor cable with a non UV stable outer sheath. Its round profile and robust construction ensures a fast, simple and safe installation in multiple indoor, outdoor and pipe tracing applications.
Regulační prvky
DEVIreg™ 330
DEVIreg™ 330 je elektronický termostat pro montáž do elektrických rozvaděčů na DIN lištu. Používá se především pro regulaci nižších teplotních rozsahů při ochraně proti mrazu. Termostat musí být instalován prostřednictvím jističe, který odpojuje všechny póly a je opatřen LED diodu pro indikaci aktuálního režimu (vytápění, pohotovostní režim nebo porucha). K měření a regulaci požadované teploty je nutné použít buď podlahový snímač nebo externí prostorový snímač. Termostat je opatřen tlačítkem pro nastavení teploty se stupnicí od -10 do +10 °C.
DEVIreg™ 610
DEVIreg™ 610 je elektronický termostat; vhodný pro mnoho různých účelů jak pro vnitřní, tak i pro venkovní aplikace. Je opatřen dvoupólovým relé a kabelovým podlahovým snímačem pro regulaci požadované teploty. Termostat je vybaven tlačítkem pro nastavení teploty od -10°C do + 50°C a LED diodou pro indikaci aktuálního režimu (vytápění, pohotovostní režim nebo porucha). Je odolný vůči vodě a může být nainstalován na jakémkoliv rovném povrchu ve vnitřním i venkovním prostředí.