Red Bull Stadion Salzburg

DEVI was chosen for frost protection on water pipes and temperature maintenance on hot water pipes for the Red Bull Stadion in Salzburg, Austria.

Project overview
Products used: DEVIpipeguard 10 and 25, DEVIhotwatt 55 and DEVIreg 330
Completed in 2003

[Project Size]
  • in total appr. 6.000 m selflimiting heating cables
Topné kabely
DEVIhotwatt™
The DEVIhotwatt™ is a self-limiting heating cable that is used for temperature maintenance of hot water supply and other fluids that need to maintain a certain temperature. The self-limiting capability of the cable ensures that the output of the cable increase or decrease according to ambient temperature. DEVIhotwatt™ ensures hot water in all taps and savings when circulation of the whole pipe system is unnecessary.
DEVIpipeguard™
The DEVIpipeguard™ is a self-limiting heating cable that is mainly used for frost protection of pipes. The self-limiting capability of the cable ensures that the output of the cable increase or decrease according to ambient temperature. The cable will maintain its functionality even when shortened. The polyolefin outer sheath is highly resistant to harsh environmental conditions and corrosion and it also serves as a protection against mechanical influences.
Regulacní prvky
DEVIreg™ 330
DEVIreg™ 330 je elektronický termostat pro montáž do elektrických rozvaděčů na DIN lištu. Používá se především pro regulaci nižších teplotních rozsahů při ochraně proti mrazu. Termostat musí být instalován prostřednictvím jističe, který odpojuje všechny póly a je opatřen LED diodu pro indikaci aktuálního režimu (vytápění, pohotovostní režim nebo porucha). K měření a regulaci požadované teploty je nutné použít buď podlahový snímač nebo externí prostorový snímač. Termostat je opatřen tlačítkem pro nastavení teploty se stupnicí od -10 do +10 °C.