Sofia shopping Mall

Opened in 2006 Mall of Sofia was one of the first modern shopping centers in Bulgaria. Situated in the very heart of the capital, the Mall of Sofia is a leading retail and leisure destination for Sofia’s residents.

There are 130 retailers, including the 12-screen Cinema City and the only IMAX cinema in Sofia.

Winter safety of the building is supported with DEVI outdoor heating solutions for ice and snow melting on the driveways and roofs as well as pipe tracing.

Project Overview:

Ice and snow melting of ramps

Project size: 1000 m2

Total output: 283 kW

Products:           

  • DEVIflex™ DSOT-30
  • DEVIreg ™ 850 thermostat with moisture and temperature digital sensors

Ice and snow melting system for roof

Total output: 70 kW

Products:

  • DEVIflex™ DTIP-18
  • DEVIreg ™ 850 thermostat with moisture and temperature sensors

Tracing of pipes

Project size: 7 000 m

Total output: 157 кW

Products:

  • DEVIflex™ DTIP-18
  • DEVIreg ™ 330
[Project Size]

1000m2

Topné kabely
DEVIflex™ 18T (DTIP)
DEVIflex™ is an extremely high-quality, 360° fully screened twin conductor cable with a tough outer sheath (non UV stable). Its round profile and robust construction ensures a fast, simple and safe installation in multiple indoor floor constructions and pipe tracing applications.
Regulacní prvky
DEVIreg™ 330
DEVIreg™ 330 je elektronický termostat pro montáž do elektrických rozvaděčů na DIN lištu. Používá se především pro regulaci nižších teplotních rozsahů při ochraně proti mrazu. Termostat musí být instalován prostřednictvím jističe, který odpojuje všechny póly a je opatřen LED diodu pro indikaci aktuálního režimu (vytápění, pohotovostní režim nebo porucha). K měření a regulaci požadované teploty je nutné použít buď podlahový snímač nebo externí prostorový snímač. Termostat je opatřen tlačítkem pro nastavení teploty se stupnicí od -10 do +10 °C.
DEVIreg™ 850
Devireg™ 850 je moderní termostat s LED displejem používaný pro venkovní plochy nebo střešní aplikace. Snímače poskytují informace o úrovni vlhkosti a teploty, což vede k optimální regulaci systému vytápění. Systém lze nastavit třemi způsoby; jako jednoduchý systém pro střechu nebo venkovní plochu (1 až 4 snímače), jako duální systém pro střechu nebo venkovní plochu (2 až 4 snímače) nebo jako kombinovaný systém pro střechu a venkovní plochu (2 až 4 snímače). V duálních / kombinovaných systémech je možné stanovit priority mezi zónami, např. pokud je k dispozici jen omezený výkon.