Turkmenistan TV Tower Project

The 3.5 km TV Tower road in Ashgabat, Turkmenistan, is an excellent example of an installation of the DEVI electrical heating cables to melt ice and snow under the asphalt.

Project Overview:

Project size: 3.5 km

Products:

DEVIasfalt 30T: 581 pcs = 215 m heating cables

DEVIreg 850 thermostat – 16 pcs

DEVIreg 850 power supply – 16 pcs

DEVIreg 850 ground sensor – 48 pcs

DEVIfast – 950 pcs

[Project Size]

3,5 km

Regulacní prvky
DEVIreg™ 850
Devireg™ 850 je moderní termostat s LED displejem používaný pro venkovní plochy nebo střešní aplikace. Snímače poskytují informace o úrovni vlhkosti a teploty, což vede k optimální regulaci systému vytápění. Systém lze nastavit třemi způsoby; jako jednoduchý systém pro střechu nebo venkovní plochu (1 až 4 snímače), jako duální systém pro střechu nebo venkovní plochu (2 až 4 snímače) nebo jako kombinovaný systém pro střechu a venkovní plochu (2 až 4 snímače). V duálních / kombinovaných systémech je možné stanovit priority mezi zónami, např. pokud je k dispozici jen omezený výkon.
Topné kabely
DEVIasphalt™ 30T (DTIK)
DEVIasphalt™ is an extremely high-quality, 360° fully screened twin conductor cable with a very robust outer sheath (UV stable), designed especially for embedding in mastic or asphalt concrete (road asphalt). The cold lead has solid conductors ensuring fast installation with a clearly visible connection. To ensure a long life-time, all cables are minutely inspected including tests for Ohmic resistance, high voltage and material controls to ensure the quality. This means that we are proud to supply our extended DEVIwarranty™.