Wien Mitte

DEVI ensures safe access to Vienna’s flagship railway station

Vienna’s magnificent central railway station, “Wien Mitte”, has recently undergone a major redesign. The work included the construction of a shopping center above the station, running along its entire length.

 1300 m2 of the entrance areas to the station complex have been equipped with DEVImat DTCE-300 heating mats. These have been strategically sited on sidewalks, stairs, bridges and vehicle access areas.

 The big challenge was to complete the installation without interrupting the flow of passenger, shopper and vehicle traffic through the station entrances. No mean feat when you consider that the station handles 650 trains and 268,000 passengers every day. Successfully achieving this tough task called for thorough planning, excellent interpersonal relationships and careful specification and labeling of the different heating mats required by the detailed installation plan.

 The station’s new ice and snow melting system not only protects passengers and shoppers from the risks associated with the cold Austrian winter: it also helps “Wien Mitte” meet its environmental performance targets. Because the core of the system is built around DEVI’s advanced, intelligent DEVIreg 850 humidity and temperature sensors, the system is only activated during cold and wet weather, when black ice and snow are expected. When the weather is cold but dry, the system remains inactive, saving valuable resources and reducing energy costs.

Project Overview:

Ice and snow melting ground

Project size: 1300 m² heated area, spread across 21 separate zones

Products used:

  • 86 DEVIsnow™ 300T heating mats
  • 2300 m of connection cable
  • 400 kW installed operating power
  • 26 DEVIreg 850 outdoor humidity and temperature sensors
  • 7 DEVIreg 850 thermostats: digital ice and snow melting systems
[Project Size]

1300 m² heated area, spread across 21 separate zones

Topné rohože
DEVIsnow™ 300T (DTCE)
DEVIsnow™ je velmi kvalitní, plně stíněná (360°) dvoužilová topná rohož s tvrdým vnějším pláštěm (UV stabilním). Její kulatý profil a robustní konstrukce zajišťuje rychlou, jednoduchou a bezpečnou instalaci na střechách i na venkovních plochách. Studený konec je tvořen pevnými vodiči, které zajišťují rychlou montáž, s jasně viditelnou spojkou. Pro zajištění dlouhé životnosti jsou všechny kabely podrobeny důkladným testům včetně testů ohmického zatížení, odolnosti vůči vysokému napětí a kontroly kvality materiálů. To znamená, a jsme na to hrdi, že vám můžeme nabídnout naši plnou prodlouženou záruku na podlahové vytápění DEVIwarranty™.
Regulacní prvky
DEVIreg™ 850
Devireg™ 850 je moderní termostat s LED displejem používaný pro venkovní plochy nebo střešní aplikace. Snímače poskytují informace o úrovni vlhkosti a teploty, což vede k optimální regulaci systému vytápění. Systém lze nastavit třemi způsoby; jako jednoduchý systém pro střechu nebo venkovní plochu (1 až 4 snímače), jako duální systém pro střechu nebo venkovní plochu (2 až 4 snímače) nebo jako kombinovaný systém pro střechu a venkovní plochu (2 až 4 snímače). V duálních / kombinovaných systémech je možné stanovit priority mezi zónami, např. pokud je k dispozici jen omezený výkon.