Ogrzewanie podjazdów

Instalując maty lub kable grzejne oraz regulatory DEVIreg™ dbamy o bezpieczeństwo ludzi, a także budynków i pojazdów w zimie.

Wydaje się, że coraz łagodniejszy klimat, czasami wręcz jesienna pogoda, oznacza mniejszą ilość zagrożeń, do których przyzwyczaiły nas srogie zimy. W praktyce jednak to właśnie zmienność i nieprzewidywalność warunków pogodowych może zagrozić bezpieczeństwu ludzi, budynków oraz pojazdów. Wystarczy nawet kilka śnieżnych lub mroźnych dni, odwilż i znowu lekki przymrozek, a chodniki i podjazdy przy naszych domach zamieniają się w niebezpieczne powierzchnie, na których możemy się przewrócić lub w coś uderzyć. Co roku media podają niepokojące dane na temat ilości poszkodowanych pacjentów oblegających szpitale z powodu złamań kończyn i stłuczeń.

Systemy przeciwoblodzeniowe DEVI zapobiegają takim problemom. Instalując je ogrzewamy podjazdy, chodniki, schody lub rampy zabezpieczając je w ten sposób przed negatywnymi skutkami zimy.

Dobór systemu

Każdy rodzaj chodnika, podjazdu, rampy czy schodów może być „odśnieżany” za pomocą kabli i mat grzejnych. Bez względu na kształt, wielkość powierzchni oraz rodzaj pokrycia - kostka, płyta chodnikowa lub kamienna, beton, terakota  – system przeciwoblodzeniowy jest łatwy w doborze i prosty w montażu.

Skuteczność systemu jest szczególnie istotna w przypadku powierzchni o pewnym pochyleniu. Należy pamiętać, że gdy decydujemy się na ogrzewanie podjazdów nie jest konieczne zabezpieczanie całej powierzchni. Na małych podjazdach można zabezpieczyć tylko pasy stykające się z oponami pojazdów.

Ogrzewanie podjazdów o dużym nachyleniu należy zainstalować, gdy wykonane jest dodatkowo odwodnienie liniowe, które odprowadza wodę ze stopionego śniegu i lodu. Kanał ten musi być również chroniony przed zamarznięciem.

Istnieje również możliwość zabezpieczenia powierzchni asfaltowych. Do takich powierzchni używa się kabli i mat grzejnych DEVIasphalt™, które oprócz podwyższonej odporności na promieniowanie UV (tak jak DEVIsnow™) mają zwiększoną wytrzymałość temperaturową.

Typowa instalacja w polskich warunkach klimatycznych posiada moc 300W/m2. Taką też moc mają maty grzejne DEVIsnow™ 300T, które są idealnym rozwiązaniem dla powierzchni o regularnych kształtach, np. prostych (bez łuków) chodników, dróg oraz ramp. Aby dobrać odpowiedni produkt należy zmierzyć powierzchnię, na której ma być ułożona mata grzejna, a następnie wybrać z typoszeregu matę o zbliżonym rozmiarze. Jednostronnie zasilane maty o szerokościach 50 cm, 75 cm oraz 100 cm zapewniają bardzo szybki montaż. Wystarczy je tylko rozwinąć na wcześniej przygotowanej równiej nawierzchni. Następnie w zależności od typu pokrycia, przykrywamy matę warstwą piasku lub betonem/klejem.

W przypadku schodów lub powierzchni o nieregularnych kształtach zalecamy zastosowanie jednostronnie zasilanych kabli grzejnych DEVIsnow™ 30T. Aby uzyskać moc 300W/m2 kable układa się w odstępie C-C=10 cm. Dzięki temu możemy dopasować system przeciwoblodzeniowy do każdego kształtu. Aby dobrać kabel o odpowiedniej mocy należy zmierzyć powierzchnię, na której ma być zainstalowany system oraz pomnożyć jej wartość przez 300 (moc na jednostkę powierzchni). W ten sposób uzyskamy wymaganą moc. Teraz, w zależności od uzyskanej wartości, wybieramy jeden lub kilka kabli grzejnych DEVIsnow™ 30T tak, by ich sumaryczna moc była zbliżona do obliczonej. Instalacja kabla grzejnego tak jak w przypadku mat grzejnych powinna odbywać się na wcześniej przygotowanej równej nawierzchni.

Dobór sterowania

Kable i maty grzejne DEVIsafe™/DEVIsnow™ po podłączeniu do napięcia pobierają stałą ilość prądu (stałomocowe). W celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej należy zastosować regulator, który w odpowiednich warunkach będzie załączał i wyłączał instalację automatycznie. Termostaty do systemów przeciwoblodzeniowych mogą działać w oparciu o pomiar dwóch rodzajów parametrów:

  • temperatury i wilgoci,
  • temperatoru.

W przypadku termostatów mierzących tylko temperaturę np. DEVIreg™ 316 lub DEVIreg™ 330, system przeciwoblodzeniowy załączy się tylko w sytuacji, gdy spadnie ona poniżej nastawionej wartości, np. +1°C, a wyłączy się powyżej tej temperatury. Dodatkowo termostat DEVIreg™ 316 można ustawić w tzw. tryb pracy okienkowej – praca pomiędzy dwoma temperaturami, np. od -8°C do +1°C, ponieważ w tym zakresie temperatur najczęściej występują opady śniegu.

Aby zapewnić najniższe koszty eksploatacji oraz najwyższy komfort użytkowania systemu zaleca się zastosowanie termostatu DEVIreg™ 850 w połączeniu ze zintegrowanym czujnikiem temperatury i wilgoci. Dzięki temu system załączy się zawsze wtedy, kiedy będą występowały odpowiednio niskie temperatury oraz gdy pojawi się odpowiednio wysoki poziom wilgoci, np. zacznie padać śnieg, a nie deszcz. System wyłączy się automatycznie, gdy powierzchnia na której został on zainstalowany zostanie wysuszona – śnieg zostanie wytopiony.

 

Produkty skojarzone