Często zadawane pytania

Maty grzejne

Jakie wykończenie podłogi nadaje się do stosowania z matami DEVImatTM?

Większość wykończeń podłogi nadaje się do stosowania z ogrzewaniem podłogowym, pod warunkiem, że podłoga została prawidłowo przygotowana, a wytyczne temperatur podane przez producenta są przestrzegane. Przy wykończeniach takich jak dywany i laminaty istotne jest, aby mata grzejna była całkowicie pokryta odpowiednią wylewką poziomującą podłogę przed nałożeniem wykończenia.

Ponadto w przypadku wykładzin podłogowych takich, jak: laminat, parkiet drewniany, czy dywan, zalecamy rozwiązanie DEVIdry™ oraz zastosowanie termostatu z czujnikiem podłogowym.

Mata DEVImatTM jest zbyt duża dla mojego pokoju. Czy mogę ją dociąć?

Można dociąć samą siatkę, ale należy uważać, aby nie przeciąć i nie uszkodzić kabla.

Elektryczna mata grzejna nie może być skrócona, ponieważ zmieni się jej rezystancja, co może prowadzić do przegrzania. Dlatego ważne jest dokładne zmierzenie powierzchni do ogrzania (tylko powierzchnia podłogi wolna od zabudowy stałej) i wybranie najbliższej co do wielkości, mniejszej maty. Prosimy o kontakt z działem technicznym DEVI w celu uzyskania dodatkowych informacji. 

Bezpiecznik ciągle się przepala, kiedy korzystam z maty. Co powinienem zrobić?

SKONTAKTUJ SIĘ Z ELEKTRYKIEM.

Przy zwarciu lub przeciążeniu mogą zadziałać bezpieczniki lub wyłączniki różnicowo-prądowe, zwarcie bywa najczęstszą przyczyną.

Czy wymagana jest izolacja przy stosowaniu mat grzejnych?

Maty grzejne DEVI są przeznaczone do układania bezpośrednio na powierzchni podłogi, a więc nie wymagają izolacji. Jednakże jeśli jest miejsce w podłodze na dodanie płyty izolacyjnej zalecamy jej zastosowanie, ponieważ zwiększy to wydajność i zmniejszy koszty eksploatacji. Prosimy o kontakt z działem technicznym DEVI w celu uzyskania inaformacji.

Czy podłogę należy zagruntować przed ułożeniem maty grzejnej?

W celu zapewnienia dobrego przylegania maty do podłoża jedna strona maty pokryta jest klejem, mata nie będzie dobrze przylegać do zakurzonej lub tłustej powierzchni. Zagruntowanie podłogi pozwoli na właściwe i dokładne przyleganie maty do powierzchni.

Mam dużą powierzchnię, która wymaga dwóch mat. Jak mogę połączyć je razem?

W celu zapewnienia właściwego działania mat przewody zasilające maty grzejne muszą być połączone równolegle. Niebieski przewód jednej maty powinien być połączony z przewodem niebieskim drugiej maty, czarny z czarnym. Należy skontaktować się z elektrykiem.

Chcę położyć matę DEVImatTM pod podłogą z laminatu, jaki rodzaj podkładu mam zastosować?

Podkład, który jest zwykle dostarczany z laminatem drewnianym to warstwa akustyczna o grubości 2–3 mm; jest to do przyjęcia. Jeśli Twoja instalacja jest inna, prosimy o kontakt z działem technicznym DEVI.

Przy laminatach zalecamy rozwiązanie DEVIdryTM.

Czy mogę umieścić DEVImatTM pod wanną, brodzikiem lub pod szafkami kuchennymi?

Nie zalecamy instalacji maty grzejnej w takich miejscach z kilku powodów. Jednym z nich jest zatrzymywanie wytwarzanego ciepła w podłodze.

Mam podłogę wykonaną z drewna i betonu. Czy mogę ułożyć na niej pojedynczą matę grzejną?

Rekomendujemy, aby każda część podłogi z innym pokryciem miała swoją „własną matę” oraz termostat, ponieważ każda powierzchnia ma inne maksymalne wartości temperatur. Zalecamy użycie termostatu z czujnikiem temperatuy podłogi.

Jaka jest szerokość maty?

Rzeczywista szerokość maty jednostronnie zasilanej wynosi 480 mm, dwustronnie zasilanej 450 mm. Zaleca się układanie sąsiednich odcinków maty w odlegości 500 mm od siebie, w celu zapewnienia między nimi odpowiedniej odległości.

Jaka jest różnica między matą zasilaną jednostronnie i dwustronnie? 

Różnica polega na sposobie zasilania związanym z konstrukcją kabla grzejnego w macie. Maty zasilane jednostronnie posiadają dwie żyły (grzejną i powrotną - miedzianą) zwarte na jednym końcu (mufa końcowa), do drugiego końca przyłączony jest (mufa połączeniowa) przewód zasilający matę – do podłączenia do zasilania. W macie zasilanej dwustronnie do pojedyńczej żyły grzejnej, na obu końcach kabla grzejnego, są podłączone mufą połączeniową przewody zasilające.

Do czego służy czarny element na końcu maty jednostronnie zasilanej?

Czarny element na końcu maty to połączenie dwóch żył (grzejnej i powrotnej) w powłoce izolacyjnej (mufa termokurczliwa), umożliwiające jednostronne zasilanie maty.

Jak zainstalować nową matę grzejną DEVI?

Montaż maty grzejnej DEVI jest prosty i można wykonać go samemu. Należy jednak pamiętać, że wszystkie połączenia elektryczne muszą być zawsze wykonane przez wykwalifikowanego elektryka.

Krok 1

Zacznij od pomiaru powierzchni, na której ułożone będzie ogrzewanie podłogowe. W ten sposób można określić rozmiar maty grzejnej, której potrzebujesz. Zawsze wybieraj matę grzejną, która jest nieco mniejsza niż zmierzona powierzchnia podłogi.

Krok 2

Oznacz pozycję sedesu, zanim go zdemontujesz. To pomoże uniknąć umieszczenia jego na macie i zapobiegnie uszkodzeniu jej śrubami mocującymi.

 Krok 3

Wytnij bruzdę o szerokości 10 mm w podłodze i w ścianie do puszki montażowej z termostatem. Bruzda w podłodze musi „wchodzić” przynajmniej 1 m wgłąb strefy grzewczej. W brużdzie należy umieścić rurkę montażową, prowadzącą od puszki z termostatem do zagłębienia w podłodze, należy ją zaślepić na końcu za pomocą taśmy izolacyjnej. W rurkę, do samego jej końca w podłodze, należy wprowadzić czujnik podłogowy.

Krok 4

Przed ułożeniem maty samoprzylepnej, podłoga powinna być czysta, sucha i w razie potrzeby zagruntowana. Gdy zmierzymy rezystancję maty, można ją rozwinąć i ułożyć na podłodze.

Krok 5

Rozwiń matę. Po dojściu do końca, dotnij siatkę, obróć matę i połóż następny pas blisko pierwszego. NIE wolno przecinać czerwonego kabla grzejnego.

Krok 6

Gdy będziesz zadowolony z wyniku, dociśnij matę do podłogi. DEVImat ™ będzie teraz przylegać mocno do powierzchni.

Krok 7

Pokryj podłogę jedną warstwą elastycznego kleju/wylewki samopoziomującej i pozostaw do wyschnięcia przed położeniem płytek lub nałóż klej i płytki w ramach jednej operacji. Należy zawsze stosować elastyczny klej i wylewkę samopoziomującą przeznaczone do ogrzewania podłogowego.

Krok 8

Połóż nowe płytki na warstwie kleju z ułożoną matą grzejną i zostaw podłogę na około dwa tygodnie, aż do związania, przed załączeniem maty grzejnej.

Kable i maty grzejne

Moja elektryczna mata grzejna lub kabel został uszkodzony/uległ pęknięciu. Czy mogę to naprawić?

Tak, wszystkie maty i kable można naprawić. DEVI oferuje usługę dokładnej lokalizacji usterki. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z elektrykiem.

Czy mogę przedłużyć przewód/kabel zasilający czujnika?

Kabel zasilający można przedłużyć do żądanej długości, przewody czujnika można przedłużyć do maksymalnie 50 metrów.

Jaka jest maksymalna grubość wykończenia podłogi z matami lub kablami grzejnymi?

Będzie to zależało od wykończenia powierzchni podłogi. Dla powierzchni drewnianych: 20 mm przy miękkim drewnie; 30 mm przy twardym drewnie. Można stosować panele podłogowe, ale może zajść potrzeba indywidualnego podejścia. Skontaktuj się z dostawcą wykończenia podłogi. Większość wykładzin podłogowych z winylu może być stosowana, o ile będziesz się stosować do ograniczeń temperaturowych producenta. Większość dywanów i wykłądzin dywanowych przewidzianych do ogrzewania podłogowego może być stosowana.

Jaki rodzaj zasilania będzie potrzebny?

Będzie to zależeć od ogrzewanej powierzchni i gęstości rozmieszczenia zainstalowanych kabli/mat. Zazwyczaj instalujemy ok. 140–150 W na m² ogrzewanej powierzchni podłogi.

Czy moje ogrzewanie podłogowe nadaje się do użytku pod dywanami?

Tak, pod warunkiem, że maty/kable zostaną najpierw pokryte wylewką poziomującą, a dywan przewidziany do ułożenia na podłodze z ogrzewaniem posiada atest producenta do stosowania na podłogach z ogrzewaniem podłogowym.

Elementy sterujące

Jaką rolę pełni czujnik podłogowy?

Czujnik podłogowy umieszczony w podłodze i podłączony do termostatu mierzy temperaturę podłogi, umożliwiając jej regulację.

Jak jest podłączony czujnik podłogowy?

Czujnik podłogowy jest podłączony do zacisków NTC termostatu. Brak biegunowości przewodów czujnika.

Czy czujnik podłogowy jest konieczny? U mnie go nie ma.

DEVI zaleca instalację czujnika podłogowego w każdym przypadku. Termostaty DEVIreg Touch/Smart mogą być zaprogramowane do pracy w dowolnej z poniższych 3 opcji:

 • wyłącznie czujnik powietrza,
 • wyłącznie czujnik podłogowy,
 • czujnik podłogowy i czujnik powietrza.

Czujnik podłogowy należy zainstalować, gdy decydujemy się na pomiar temperatury podłogi (podgrzewanie podłogi) lub w kombinacji z czujnikiem powietrza i podłogi (wyłączny system ogrzewania).

Bez czujnika podłogowego nie można sterować maksymalną temperaturą podłogi. Czujnik podłogowy jest niezbędny przy wykończeniach z drewna i winylu oraz dywanach.

Tryb nieobecności DEVIregTM Touch — jakie są ustawienia czasowe?

Ogrzewanie rozpocznie i zakończy tryb nieobecności na początku doby (00:00). Jeśli dzień początkowy to dziś, wtedy tryb nieobecności rozpocznie się natychmiast.

Jakie są czasy cyklu PWM na DEVIregTM Touch?

Dwadzieścia minut w trybie regulacji pokojowej i 20/40/60 minut w trybie regulacji podłogowej lub trybie regulacji powietrze/podłoga. Czas zależy od czasu reakcji podłogi (podłoga lekka/ciężka).

DEVIregTM Touch — Jak można ponownie wyłączyć blokadę?

Tymczasowo odblokować poprzez naciśnięcie przycisku szybkiego dostępu z boku. Aby odblokować na stałe z menu głównego, przejdź do menu Ustawienia> Opcje> Blokada bezpieczeństwa i wybierz WYŁ.

DEVIregTM Touch — Czy można część przednią stosować z dowolną częścią tylną?

Tak, można. Sama część tylna zawiera tylko przekaźnik, zasilanie i zaciski.

Co zrobić, jeśli na DEVIregTM Touch pojawi się komunikat „Nieodwracalny błąd”?

 1. Wyłącz termostat w sieci zasilającej, a następnie włącz go ponownie.
 2. Jeśli to nie rozwiąże problemu, oznacza to, że część tylna i przednia nie są prawidłowo połączone. Użytkownik powinien zdjąć część przednią i tylną, przesunąć ją do przodu, a następnie spróbować ponownie umieścić przednią część z powrotem. To powinno rozwiązać problem.

Co zrobić, jeśli na DEVIregTM Touch pojawi się komunikat „Zwarcie czujnika podłogowego”?

Należy sprawdzić podłączenie czujnika do zacisków termostatu (NTC). Jeżeli błąd pojawia się w dalszym ciągu, należy zmierzyć rezystancję czujnika, podłącznie jego przewodów od zacisków termostatu. Rezystancja powinna zawierać się w zakresie 10 – 20 Ohm. Jeżeli jest inna, czujnik należy wymienić.

Czy można używać DEVIregTM Touch z czujnikami podłogowymi innych producentów?

Tak, można. DEVIregTM Touch współpracuje z czujnikami DEVI, Warmup, Aube, OJ, Eberle Ensto, Fenix, Raychem, Teplolux i wieloma innymi.

Co oznacza symbol tarczy w dolnym rogu mojego DEVIregTM Touch?

Symbol tarczy (3 okręgi) w prawym dolnym rogu ekranu oznacza punkt, w którym należy nacisnąć ekran, jeśli chcemy go wybudzić ze stanu czuwania.

Co oznacza symbol ręki na moim DEVIregTM Touch?

Symbol ręki w lewym górnym rogu wskazuje, że funkcja zegara jest wyłączona, a termostat pracuje w trybie ręcznym.

Co oznaczają strzałki w górę po lewej stronie ekranu temperatury DEVIregTM Touch?

Strzałki wskazują, że termostat dostarcza zasilanie do systemu ogrzewania podłogowego, a podłoga obecnie się rozgrzewa.

Serwis

System nie nagrzewa się. Co powinienem zrobić?

Istnieje wiele przyczyn będących przyczyną takiej sytuacji:

 • sprawdź, czy masz zasilanie (napięcie) na termostacie,
 • upewnij się, że termostat działa,
 • sprawdź ustawienia na termostacie,
 • sprawdź ciągłość i rezystancję w macie grzejnej.

Takie testy powinny być wykonane przez wykwalifikowanego elektryka.

Montaż

Jaki rodzaj kleju do płytek/wylewkę poziomującą/wylewkę samopoziomującą zalecacie?

Pokrycie musi być elastyczne lub posiadać elastyczne dodatki. Poproś swojego glazurnika o poradę.

Jak gruba powinna być warstwa kleju do płytek/wylewki poziomującej?

Warstwa kleju musi być wystarczająco gruba, aby pokryć przewody - na ogół wystarcza 4 – 5 mm.

Jak długo muszę odczekać po położeniu płytek, zanim będę mógł włączyć system grzewczy?

DEVI zaleca, by zastosowany klej wyschnął/naturalnie stwardniał oraz przestrzeganie zaleceń producenta. Włączenie systemu podłogowego zbyt wcześnie może spowodować uszkodzenie podłogi (zbyt szybkie wyschnięcie). 

Moc wymagana

Wymagana moc cieplna może zawierać się między 40–150 W/m². Musi opierać się na szczegółowych kalkulacjach strat ciepła w pomieszczeniu w W/m², dokonanych przez architekta, inżyniera lub miejscowy oddział DEVI.

Następnym krokiem jest określenie podgrzewanej powierzchni podłogi. Oznacza to, że obszar zakryty szafkami, wanną, toaletą itp. musi być odjęty od całkowitej powierzchni pomieszczenia. Aby stworzyć szybko reagujący system grzewczy, całkowita wyliczona moc musi być zwiększona o około 30%.

Wymagana moc jednostkowa [W/m²] = 1,3 x obliczone straty ciepła w pomieszczeniu [W]/powierzchnię pomieszczenia [m2].

Strefy brzegowe

Moc w strefach brzegowych/zimnych w podłodze ok 1 m od ściany przy dużych otworach okiennych/drzwiowych (drzwi na taras/balkonowe) może wynosić do 2 razy więcej niż na pozostałej powierzchni podłogi. W strefach brzegowych zmniejszamy moduł ułożenia kabla grzejnego (zagęszczamy jego ułożenie) do około 200 W/m2 lub stosujemy matę grzejną DEVImat 200T o mocy jednostkowej 200 W/m2.

Ogólne pytania

Jak długo system grzewczy się rozgrzewa?

To zależy od różnych czynników, takich jak:

 • Jaki system został zainstalowany i gdzie (pod kafelkami, czy drewnem)?
 • Rodzaj zastosowanego pokrycia podłogi?
 • Grubość podłogi?

Czas nagrzewania może być różny, począwszy od 30 minut przy DEVImat umieszczonej pod kafelkami, aż do 5–7 (lub więcej) godzin w systemie akumulacyjnym.

Czy istnieją ograniczenia co do tego, jakie meble mogę postawić na systemie ogrzewania podpodłogowego?

Przekazywanie ciepła z ogrzewanej podłogi nie powinno być ograniczone przez elementy zabudowy na jej powierzchni. Dotyczy to mebli przylegających całą powierzchnią do podłogi (pufy, materace), co może powodować przegrzewanie się kabli grzejnych. Meble umożliwiające przepływ powietrza (na nóżkach) nie powodują takich problemów.

Co to jest ogrzewanie wyłączne?

Ogrzewanie wyłączne jest jedynym systemem grzewczym w domu/pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe DEVI, właściwie dobrane w stosunku do strat ciepła, jest wystarczającym i komfortowym systemem grzewczym stanowiącym wyłączny system ogrzewania.

Zazwyczaj kable grzejne DEVIflex™ są umieszczone w dolnej części warstwy betonu zbrojonego o maksymalnej grubości 5 cm.

Bezpieczeństwo

A co z polami elektromagnetycznymi?

Elektryczne ogrzewanie podpodłogowe DEVI jest bezpiecznym rozwiązaniem. Jest ono zatwierdzone do stosowania w domach, mieszkaniach i innych obiektach.

Bezpieczeństwo jest zapewnione dzięki wysokiej jakości i niezawodnej konstrukcji kabla oraz instalacji, zgodnie z normami budowlanymi. Przewód grzejny jest izolowany pierwszą warstwą izolacji i otoczony przez ekran, który jest uziemiony.

Mata grzejna DEVImat ™ jest odporna na wodę i jest wyposażona w ekran bezpieczeństwa pod zewnętrzną powłoką, który jest połączony z uziemieniem. Ogrzewanie podłogowe DEVI jest produkowane zgodnie z międzynarodowymi normami IEC, co zapewnia, że użytkownik może czuć się bezpiecznym.

Pola elektromagnetyczne

W ciągu ostatnich kilku lat położono zwiększony nacisk na kwestię oddziaływania pól magnetycznych. Odnotowano wiele badań w tej dziedzinie, ale mimo dużej ich liczby, nie ma dowodów na możliwość ryzyka dla zdrowia. W związku z tym nie jest możliwe ustalenie dokładnego limitu pola magnetycznego nie stanowiącego zagrożenia dla zdrowia.

Jeśli chodzi o proponowane ograniczenia wartości pola magnetycznego, to narażenie się na zagrożenia wynikające ze stosowania kabli grzejnych są bardzo niskie.

Koszty

Ile kosztuje eksploatacja elektrycznego ogrzewania podpodłogowego?

Koszt zależy od wielkości pomieszczenia, dostępnej powierzchni użytkowej, oraz czy system ma być stosowany jako jedyne źródło ciepła, czy tylko do utrzymania ciepłej podłogi.

Określenie kosztów ogrzewania wymaga kontaktu z przedstawicielem DEVI w Twojej okolicy.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe zwykle kosztuje mniej podczas zakupu i instalacji niż jakikolwiek inny konwencjonalny system grzewczy. Ogólną zasadą jest: im większy obszar instalacji, tym niższa cena za metr kwadratowy systemu.

DEVI w łazience

Czy muszę wymienić podłogę, kiedy zechcę zainstalować ogrzewanie podpodłogowe DEVI w łazience?

Proste i czyste rozwiązanie DEVImat™ daje możliwość pozostawienia starej podłogi bez jej usuwania i tworzenia niepotrzebnego bałaganu. Wyobrażenie sobie zrywanej podłogi i robotnikach kręcących się po domu powoduje, że większość ludzi po prostu odpuszcza pomysł instalacji systemu, który będzie ogrzewał ich stopy i podłogi.

Dziś nie ma potrzeby obawiać się ogrzewania podłogowego. Istnieje możliwość instalacji takiego ogrzewania bez konieczności ponoszenia kosztów, bez brudu, bałaganu i problemów spowodowanych zrywaniem starej podłogi.

DEVImat ™ ma grubość tylko między 2,3 mm a 4 mm, zależnie od rodzaju. Można zatem łatwo zamontować bezpośrednio na istniejącej podłodze, bez względu na to, czy to będzie beton, drewno lub nawet kafelki lub lastryko, bez konieczności jej usuwania.

DEVImat ™ instaluje się w warstwie kleju do płytek, a zatem nie dodaje on grubej warstwy do poziomu podłogi. W konsekwencji nie ma potrzeby zmniejszania wysokości drzwi, podnoszenia listew przypodłogowych itp.