Zamek Örebro w Szwecji

Elektryczny sekret ukryty w zamku Örebro

Zamek Örebro jest średniowieczną fortyfikacją położoną w malowniczym regionie Närke w Szwecji. Jego najstarsza część – wieża obronna – została wzniesiona w drugiej połowie XIII wieku, ale zamek  w swojej obecnej formie został zbudowany w ubiegłym wieku. Od 1935 roku zamek Örebro posiada status szwedzkiego zabytku narodowego.

Wykorzystanie systemów grzewczych DEVI do konserwacji historycznych zamków

To właśnie na zamku Örebro miało miejsce wiele ważnych wydarzeń w historii Szwecji. Dziś jest on otwarty dla zwiedzających, którzy mogą wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem i poczuć ogrom historii, która kryje się w jego murach. Tak się składa, że zamkowe mury skrywają także nowoczesne rozwiązania na miarę XXI wieku. 

W 2012 roku dach zamku przeszedł kapitalny remont. Pokryto go nową blachą miedzianą i zainstalowano nowe rynny. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i zapobiec uszkodzeniom zamku w czasie zimy, takim jak pękanie rynien i murów w wyniku oszronienia podjęto decyzję o zainstalowaniu systemu przeciwoblodzeniowego, który rozwiązuje problemy zanim zdążą się one pojawić. Największe wyzwanie przy instalacji systemu polegało nie tylko na tym, by zapewnić bezpieczeństwo w sposób zrównoważony dla środowiska, ale także by nie uszkodzić narodowego zabytku. Realizację tego delikatnego projektu przeprowadzono w 3 etapach i zakończono w 2014 roku.

Dlaczego stare zamki potrzebują rozwiązań DEVI? 

Zima może być niebezpieczną, kłopotliwą i kosztowną porą roku dla każdego właściciela domu. Łatwo jest sobie wyobrazić, jak trudny musi to być czas dla właściciela zamku w zimnej Szwecji. 

Śnieg może się zbierać na dachu zamku. W słoneczny zimowy dzień pod wpływem ciepła słonecznego zaczyna się topić. Następnie ścieka i może osiadać w zimniejszych koszach, okapach i wewnątrz rynien. Nocą, gdy temperatura znów spada poniżej 0°C roztopiony śnieg ponownie zamarza tworząc warstwę lodu, która może uszkodzić dach i przewody. 

Aby uniknąć tego rodzaju kosztownych uszkodzeń zamek Örebro został wyposażony w kabel grzejny DEVIiceguardTM o długości blisko 1000 metrów. 

Jakie rozwiązanie zastosowano na zamku Örebro? 

Montaż kabla DEVI w zamku Örebro był ogromnym wyzwaniem,
w szczególności dla firmy Elprofilen AB – partnera DEVI i głównego wykonawcy renowacji zamku. Biorąc pod uwagę status zabytku narodowego, wysoce wyspecjalizowani monterzy musieli nie tylko ze szczególną dbałością wykonać każdy etap swoich prac, ale i działać w zgodzie z przepisami. Niedozwolone było na przykład wiercenie. Cały projekt był niezwykle delikatny i skomplikowany. Największym wyzwaniem była budowa rusztowania. Do pomocy zaangażowano pracowników z doświadczeniem we wspinaczce.   

Do renowacji zamku Örebro wybrano kabel grzejny DEVIiceguardTM, zestaw podłączeniowy DEVIeasyconnectTM oraz sterownik DEVIregTM 850 wyposażony w czujniki temperatury wilgoci. Projekt zakończył się sukcesem. Nawet Biała Dama z zamku Örebro czuje się tam teraz bardziej komfortowo i bezpiecznie – najlepiej zresztą zapytać ją o to osobiście podczas zwiedzania zamku w czasie wakacji. 

Wielkość projektu

Typ kabla: DEVIiceguardTM 18

Sterowanie: DEVIregTM 850